Professional Series 4.0MP WDR Infrared Fixed Mini Dome (6.0mm)
Model:VSIP4MPVDMINIIRCB6
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | N/A |
| Audio Interface | 1 Input, 1 Output / Compression: G.711a, G.711Mu, AAC, G.726 |
| Bit Rate | H.264: 24~10240 Kbps, H.265: 14~9984 Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Detect (25px/m) | 117m |
| Dimensions | Ø106 x 94mm |
| Edge Storage | MicroSD Card (up to 128GB) |
| Effective Pixels | 2688 (H) x 1520 (V) |
| ePoE | No |
| Ethernet | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Field of View | 55° |
| Focus | Fixed |
| Frame Rate (Main) | 4.0MP (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 or lower(1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | 720p or lower(1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Identify (250px/m) | 12m |
| Image Sensor | 1/3” 4.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Infrared | Yes |
| Infrared System | 1 x Infrared LED, 50m range, Auto/manual on/off contro |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Tripwire, Intrusion, Object Abandoned/Missing, Face Detection, Motion Detection (4 zones), Region of Interest (4 zones), Privacy Masking (4 zones), Smart Infrared |
| Interoperability | ONVIF, PSIA, CGI Compliant |
| IVS | Yes |
| Lens / Iris | 6mm F2.0 Fixed Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min Illumination | 0.08 Lux at F2.0 (Colour) / 0 Lux at F2.0 (IR on) |
| Net Weight | 0.47kg |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| Observe (63px/m) | 47m |
| Operating Conditions | -30° ~ +60° C / Less than 95% RH |
| Power Consumption | < 5W |
| Power Supply | 12VDC / PoE (802.3af) (Class 0) |
| Protocol | HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; QoS; UPnP; NTP; Bonjour; 802.1x; Multicast; ICMP; IGMP; SNMP |
| RAM / ROM | 512MB / 32MB |
| Recognise (125px/m) | 23m |
| Resolution | Configurable from 4.0MP (2688 x 1520) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Professional Series |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | Yes |
| Ultra Low Light Colour | No |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 |
| Video Interface | N/A |
| Weather Resistance | Yes |
| White Balance | Auto / Sunny / Night / Outdoor / Customised |
| Warranty (Years) | 4 |