5.0 Megapixel IP Full Body Camera
Model:VSIP5MPFB
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 ch. input / 1 ch. output |
| Angle of View | N/A |
| Audio Compression | G.711a / G.711u (64kbps) / PCM (128kbps) |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1ch. Output |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 8192Kbps / MJPEG: 32K ~ 20480Kbps |
| Camera Style | Full Body |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour/B&W |
| Dimensions | 70 x 150 x 63mm |
| Effective Pixels | 2592 (H) x 1944 (V) |
| Electronic Shutter | Auto/Manual, 1/3 ~ 1/10000s |
| Frame Rate | 5.0MP (1 ~ 8fps), 3.0MP (1 ~ 15fps), 1080p (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto/Manual |
| Image Sensor | 1/2.5” 5.0 Megapixel Aptina CMOS |
| Ingress Protection | Indoor only |
| Lens | C/CS mount, lens not included |
| Maximum Infrared Range | N/A |
| Memory Slot | SD slot up to 32GB |
| Minimum Illumination | 0.6 Lux at F1.2 (Colour) / 0.08 Lux at F1.2 (B&W) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 2D Digital Noise Reduction |
| Operating Environment | -10° to 60°C / RH90% (max) |
| Power Consumption | < 6W |
| Power Input | 12VDC / 24VAC / PoE (802.3af) |
| Record Resolution | 5.0MP (2560x1920) / 3.0MP (2048×1536) / 1080p (1920×1080) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Vandal Resistant | No |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | 1 channel, BNC (1.0Vp-p, 75 ohm) |
| Weight | 0.65kg |
| White Balance | Auto |
| Warranty (Years) | 2 |