5.0 Megapixel 30m Infrared IP Bullet Camera
Model:VSIP5MPFBIRM
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 ch. input / 1 ch. output |
| Angle of View | 82.4° (wide) ~ 36.1° (tele) |
| Audio Compression | G.711a / G.711u / PCM |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1ch. Output |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 8192Kbps |
| Camera Style | Weather Resistant Bullet |
| Camera Type | Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø104 x 307mm |
| Effective Pixels | 2560 (H) x 1920 (V) |
| Electronic Shutter | Auto / Manual (1/3 ~ 1/10000s) |
| Frame Rate - Main | 5.0MP (1 ~ 12fps) / 3.0MP (1 ~ 20fps) / 1080p (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Sub | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Third | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/2.5” 5.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Ingress Protection | IP66 |
| Lens | 4 ~ 9mm F1.6 Motorised Lens with Auto Iris (DC) |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Max. Resolution | 5.0 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | 30m |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 64GB |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux at F1.6 (Colour) / 0 Lux at F1.6 (IR on) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| ONVIF Conformance | ONVIF, PSIA, CGI Compliant |
| Operating Environment | -30° to 60°C / RH90% (max) |
| Power Consumption | < 8.5W |
| Power Input | 12VDC / 24VAC (optional) / PoE (802.3af) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Smart Functions | N/A |
| Vandal Resistant | N/A |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | 1 channel, BNC (1.0Vp-p, 75 ohm) |
| Video Resolution | Configurable from 5.0MP (2560 x 1920) to CIF (352 x 288) |
| Weight | 1.25kg |
| White Balance | Auto |
| Warranty (Years) | 4 |