Fisheye Series 5.0MP 360° Fisheye Dome
Model:VSIP5MPFE
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 Inputs / 1 Output |
| Audio Interface | 1 Input (Built-in microphone), 1 Output / Compression: G.711a/G.711u/PCM |
| Bit Rate | H.264: 20K ~ 8192Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Fisheye Dome |
| Day/Night | Auto (Electronic) / Color / B&W |
| Detect (25px/m) | 28m |
| Dimensions | Ø110mm x 56mm |
| Edge Storage | MicroSD Card (up to 64GB) |
| Effective Pixels | 2592 (H) x 1944 (V) |
| ePoE | No |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Field of View | Horizontal: 185°, Vertical: 185° |
| Focus | Fixed |
| Frame Rate (Main) | 5.0MP (1~12fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Identify (250px/m) | 3m |
| Image Sensor | 1/3’’ 5.0MP Progressive Scan CMOS |
| Infrared | No |
| Infrared System | N/A |
| Ingress Protection | N/A |
| Intelligent Functions | Privacy Masking (4 zones) |
| Interoperability | ONVIF / PSIA / CGI |
| IVS | No |
| Lens / Iris | 1.42mm F2.6 Fixed Circular Fisheye Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / Digital WDR |
| Max. Resolution | 5.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 Users |
| Min Illumination | Colour: 0.01 Lux (F2.6), 0.001 Lux/F2.6 (B/W) |
| Net Weight | 0.25kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Observe (63px/m) | 11m |
| Operating Conditions | -30° ~ +60° C / Less than 95% RH |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Picture Control | Dewarping Modes: Original / 360° Panorama / Dual 180° Panorama / Overview + 3 Views / Quad View / Virtual PTZ |
| Power Consumption | <6W |
| Power Supply | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Protocol | HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; SNMP; QoS; UPnP; NTP |
| RAM / ROM | - |
| Recognise (125px/m) | 6m |
| Resolution | 5.0MP (2560 x 1920) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Fisheye Series |
| Streaming Method | Unicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light Colour | No |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Video Compression | H.264 |
| Video Interface | N/A |
| Weather Resistance | No |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |