6.0 Megapixel Infrared Fisheye Dome
Model:VSIP6MPFEIR
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 ch. input / 1 ch. output |
| Angle of View | 185° (horizontal/vertical/diagonal) |
| Audio Compression | G.711a / G.711u / PCM |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1ch. Output (built-in mic) |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 40K ~ 12Mbps |
| Camera Style | Weather/Vandal Resistant Fisheye Dome |
| Camera Type | Fisheye Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dewarping Modes | Original / 360° Panorama / Dual 180° Panorama / Overview + 3 Views / Quad View / Virtual PTZ |
| Dimensions | Ø150 x 51mm |
| Effective Pixels | 3072 (H) x 2048 (V) |
| Electronic Shutter | Auto/Manual, 1/3 ~ 1/10000s |
| Frame Rate - Main | 6.0MP and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Sub | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Third | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/1.8” 6.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Ingress Protection | IP67 |
| Lens | 1.55mm F2.0 Fixed Circular Fisheye Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Max. Resolution | 6.0 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | 10m |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 64GB |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux at F2.0 (Colour) / 0 Lux at F2.0 (IR on) |
| Network Interface | RJ45 (10/100/1000 Base-T) |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| ONVIF Conformance | ONVIF, PSIA, CGI Compliant |
| Operating Environment | -30° to 60°C / RH95% (max) |
| Power Consumption | < 11W |
| Power Input | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Smart Functions | N/A |
| Vandal Resistant | IK10 |
| Video Compression | H.264 / H.264H / MJPEG / JPEG |
| Video Output | N/A |
| Video Resolution | Configurable from 6.0MP (3072 x 2048) to CIF (352 x 288) |
| Weight | 0.58kg |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |