Digital 1 Channel IP Video Server
Model:VSIPENCODER
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Input/Output | 1-ch |
| Audio Compression | OggVorbis, 16Kbps |
| Audio Input | 1-ch |
| Audio input interface | BNC(2Vp-p, 1kΩ) |
| Audio Outputs | 1 Channel RCA (Linear Electrical Level, 600Ω) |
| Dimensions | 120(D)x70(W)x45(H) mm |
| Encode/Decode resolution | 4CIF/DCIF/2CIF/CIF/QCIF |
| Frame Rate | 4CIF: 25(P)/30(N) fps |
| Network Interface | 1 RJ45 10M/100M adaptive Ethernet interface |
| Operating Temperature | -10°C~+55°C |
| Power | 12VDC |
| RJ-485 port | 1 (T+, T-) |
| RS-232 Port | 1 RJ45 RS-232 Port |
| Stream type | Video/Video&Audio |
| Support dual stream | Yes |
| Video bit rate | 32Kbps ~ 2Mbps, or user-defi ned (Max. 8Mbps) |
| Video Compression | BNC (1.0Vp-p, 75Ω) |
| Video Input | 1-ch |
| Voice talk input | 1, RCA 2.0Vp-p, 1kΩ |
| Weight | ≤0.5Kg |
| Warranty (Years) | 1 |
| Downloads |
|---|
| Brochure |