Specialist AI Series 6.0MP People Counting 360° Fisheye Dome
Model:VSIPFE-6IR-I
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 Channel Input (5mA 3VDC ~ 5VDC) / 1 Channel Output (300mA 12VDC) |
| Audio Interface | 1 Channel Input (RCA), 1 Built-in Mic / 1 Built-in Speaker / 1 Channel Output / Audio Compression: PCM, G.711A, G.711Mu, G726, AAC |
| Bit Rate | H.265: 3 ~ 16384Kbps / H.264: 3 ~ 16384Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) / Adaptive bit rate (ABR) |
| Camera Type | Fisheye Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B&W |
| Detect (25px/m) | 33.6m |
| Dewarping Modes | Original (no dewarp) / Panoramic / Virtual PTZ / Original + 3 split, + 4 split / Front-dewarp / Back-dewarp |
| Dimensions | Ø122mm x 53.3mm |
| Edge Storage | MicroSD Card (up to 1TB) / NAS / FTP / SFTP |
| Effective Pixels | 2560 (H) x 2560 (V) |
| ePoE | No |
| Ethernet | RJ-45 (100/1000 Base-T) |
| Field of View | Horizontal: 185°, Vertical: 185° |
| Focus | Fixed / 0.3m Min. Focus |
| Frame Rate (Main) | 6.0MP (1~25fps) |
| Frame Rate (Sub) | 2.0MP (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | 2.0MP (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal + Plastic |
| Identify (250px/m) | 3.4m |
| Image Sensor | 1/2.5’’ 6.0MP Progressive Scan CMOS |
| Infrared System | 3 x Infrared LED, 15m range, Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Tripwire, Intrusion, Motion Detection (4 zones), Region of Interest (4 zones), Privacy Masking (4 zones), Smart Infrared, Heat Map |
| Interoperability | ONVIF (Profile S / Profile G / Profile T), CGI |
| Lens / Iris | 1.68mm F2.0 Fixed Circular Fisheye Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / True WDR (120dB) |
| Max. Resolution | 6.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 Users |
| Min Illumination | 0.006 Lux/F2.0 (Color), 0.0006 Lux/F2.0 (B/W), 0 lux (illuminator on) |
| Net Weight | 0.46kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Observe (63px/m) | 13.4m |
| Operating Conditions | -10° ~ +60° C / Less than 95% RH |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| People Counting | Supports Area People Counting (No. of people, People quantity thresholds, 4 zones), Heat Mapping (No.of people and time spent) |
| Power Consumption | <1.4W (12VDC) / <8.1W (12VDC Max.) / <10.1W (PoE) / <8.8W (PoE Max.) |
| Power Supply | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; HTTPS; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; SNMP; P2P |
| RAM / ROM | 4TB / 1TB |
| Recognise (125px/m) | 6.7m |
| Resolution | 6.0MP (2560 x 2560) to UVGA (1600 x 1200) |
| RS485 | 1 (baud rate range: 1200 bps–115200 bps) |
| S/N Ratio | >56dB |
| Series | Specialist AI Series |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | Yes |
| Streaming Method | Multicast |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Video Compression | H.265, H.264, H.264H, H.264B, AI H.265, AI H.264, MJPEG (Only supported by sub stream) |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual / Regional Custom |
| Warranty (Years) | 4 |