Traffic AI Series 2.0MP Motorised AI ANPR Bullet
Model:VSIPNP-2BIRM-I2
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 3 Input / 3 Output |
| Audio Interface | 1 Input / 1 Output |
| Auxiliary Interface | 2 x RS485 / 1 x RS232 / 1 x Analog Output |
| Bit Rate | H.264/H.265: 32 ~ 32768Kbps / MJPEG: 512 ~ 65536Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B&W |
| Detection Range / Rate | Capture Range: 3~6m / Lane Width: 3~4m / Detection Rate: ≥99% |
| Dimensions | 487 x 124 x 186mm (with bracket) |
| Edge Storage | FTP / Micro SD Card (supports max. 128GB) |
| Effective Pixels | 1920 (H) x 1080 (V) |
| ePoE | No |
| Ethernet | RJ-45 (100/1000 Base-T) |
| Field of View | Horizontal: 108°~30°, Vertical: 56°~17°, Diagonal: 131°~35° |
| Focus | Auto Focus |
| Frame Rate (Main) | 1080p (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | 720p (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal & plastic, installed with bracket (Φ14) |
| Image Sensor | 1/2.8" 2.0MP Progressive Scan CMOS |
| Infrared System | 6 x Infrared LED, 12m range, Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Number Plate Edge Enhancement, Number Plate Recognition, Video Detection, I/O Coil, Snapshot, OSD (Time, Location, Number Plate, Lane No.), Barrier Control (1ch Relay Out), Vehicle Data Structuring (Vehicle Size, Vehicle Colour & Vehicle Direction) |
| Interoperability | N/A |
| IVS | Yes |
| Lens / Iris | 3.2 ~ 10.5mm Motorised Varifocal Lens with Auto Iris |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | WDR (96dB) |
| Max. Detection Speed | 30km/h |
| Max. Resolution | 2.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 Users |
| Min Illumination | 0.005 Lux/F1.3 (Color), 0 Lux/F1.3 (IR on) |
| Net Weight | 1.9kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -30° ~ +65° C / Less than 90% RH |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Picture Control | N/A |
| Power Consumption | <20W |
| Power Supply | 12VDC / 24VAC / PoE+ (802.3at) |
| RAM / ROM | N/A |
| Resolution | 1080p (1920 x 1080) to D1 (704 x 576) |
| S/N Ratio | N/A |
| Series | Traffic AI Series |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | N/A |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Vehicle Recognition | Vehicle Type, Logo, Series, Color, Number Plate, Features of Driver and Front-seat Passenger, Vehicles without Plate. Vehicle recognition rate ≥95% |
| Video Compression | H.265 / H.264M / H.264H / H.264B / MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| Weather Resistance | Yes |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |