Traffic AI Series 4.0MP Motorised AI ANPR Bullet
Model:VSIPNP-4BIRM-I3
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 Input / 2 Output |
| Audio Interface | Built-in Mic (3m Pick-up Distance) & Built-in Speaker |
| Bit Rate | H.264B / H.264M / H.264H / H.265: 2,179 kbps–13,074 kbps, MJPEG: 6,537 kbps–39,223 kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B&W / IR filter |
| Dimensions | 395 x 121 x 128mm |
| Edge Storage | MicroSD Card Slot (up to 256GB) |
| Effective Pixels | 2688 (H) x 1520 (V) |
| ePoE | No |
| Ethernet | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| Field of View | Horizontal: 92°~46°, Vertical: 49°~26°, Diagonal: 109°~ 53° |
| Focus | Auto / Manual / Area Focus |
| Frame Rate (Main) | 4.0MP (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | 720p (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Image Sensor | 1/1.8’’ 4.0MP Progressive Scan CMOS |
| Infrared System | 4 x Infrared LED, 10m range (ANPR) 30m range (video), Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Number Plate Edge Enhancement, Number Plate Recognition, Video Detection, I/O Coil, Snapshot, OSD (Time, Location, Number Plate, Lane No.), Barrier Control (1ch Relay Out), Vehicle Data Structuring (Speed, Colour, Type etc.) |
| Interoperability | ONVIF / ITSAPI / CGI / P2P |
| IVS | Yes |
| Lens / Iris | 2.7 ~ 12mm F1.4 Motorised Varifocal Lens with Auto Iris |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / WDR (140dB) |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 Users |
| Min Illumination | 0.001 Lux/F1.4 (Color), 0.0002 Lux/F1.4 (IR on) |
| Net Weight | 2.3kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -30° ~ +65° C / 10 ~ 90% RH |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Picture Control | N/A |
| Power Consumption | <6W (standby), <12W (light), <17W (Speaker and Red/Blue lights) |
| Power Supply | 12VDC / PoE+ (802.3at) |
| Protocol | HTTP; Https; 802.1x; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; RTCP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; IPv4/v6; NTP; SFTP;DDNS; SNMP; PPPoE |
| RAM / ROM | 1 GB / 4 GB |
| Resolution | 4.0MP (2688 x 1520) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | 2x ports |
| S/N Ratio | >56 dB |
| Series | Traffic AI Series |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | Yes |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Vandal Resistance | N/A |
| Vehicle Colour Detection | Yes |
| Vehicle Size Detection | Yes |
| Video Compression | H.265 / H.264M / H.264H / H.264B / H.265 / MJPEG / H .264M |
| Video Interface | N/A |
| Weather Resistance | Yes |
| White Balance | Auto / Manual / Regional Custom / Outdoor / Natural / Street Lamp |
| Warranty (Years) | 4 |