Traffic AI Series 4.0MP Motorised AI ANPR Bullet
Model:VSIPNP-4BIRM-IZ
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 3 Input / 3 Output |
| Audio Interface | 1 Input / 1 Output |
| Auxiliary Interface | 2 x RS485 / 1 x RS232 / 1 x Analog Output |
| Bit Rate | H.264B: 32 Kbps–32768 Kbps / MJPEG: 512 Kbps–65536 Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Detection Range / Rate | Capture Range: 8~30m / Lane Width: 6~7m / Detection Rate: ≥99% |
| Dimensions | 515.2 x 124.7 x 183.2mm (with bracket) |
| Edge Storage | FTP / Micro SD Card (supports max. 128GB) |
| Effective Pixels | 2688 (H) x 1520 (V) |
| ePoE | No |
| Ethernet | RJ-45 (100/1000 Base-T) |
| Field of View | Horizontal: 40.55°~ 9.33°, Vertical: 22.7°~5.3°, Diagonal: 46.4°~11° |
| Focus | Auto Focus |
| Frame Rate (Main) | 4.0MP (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | 720p (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal & plastic, Installed with bracket |
| Image Sensor | 1/1.8" 2.0MP Progressive Scan CMOS |
| Infrared System | 6 x Infrared LED, 30m range, Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Number Plate Edge Enhancement, Number Plate Recognition, Video Detection, I/O Coil, Snapshot, OSD (Time, Location, Number Plate, Lane No.), Barrier Control (1ch Relay Out), Vehicle Data Structuring (Vehicle Size, Vehicle Colour & Vehicle Direction) |
| Interoperability | N/A |
| IVS | Yes |
| Lens / Iris | 10 ~ 50mm Motorised Varifocal Lens with Auto Iris |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | WDR (96dB) |
| Max. Detection Speed | 60km/h |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 Users |
| Min Illumination | 0.002 Lux/F1.3 (Color), 0 Lux/F1.3 (IR on) |
| Net Weight | 1.9kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -30° ~ +65° C / Less than 90% RH |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Picture Control | N/A |
| Power Consumption | <20W |
| Power Supply | 12VDC / 24VAC / PoE+ (802.3at) |
| RAM / ROM | N/A |
| Resolution | 4.0MP (2688 x 1520) to CIF (352 x 288, 352 x 240) |
| S/N Ratio | N/A |
| Series | Traffic AI Series |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | N/A |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Vehicle Recognition | Vehicle Type, Logo, Series, Color, Number Plate, Features of Driver and Front-seat Passenger, Vehicles without Plate. Vehicle recognition rate ≥95% |
| Video Compression | H.264B / H.264M / H.264H / H.265 / MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| Weather Resistance | Yes |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |