Professional AI Series 5.0MP Fixed Turret Pro
Model:VSIPP-5DIRG-I2-P
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | N/A |
| Audio Interface | Built-in Mic / Audio Compression - G.711a; G.711Mu; G726; PCM |
| Bit Rate | H.265: 6 ~ 16384Kbps / H.264: 6 ~ 16384Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Turret |
| Day/Night | Color/B/W |
| Detect (25px/m) | 58m |
| Dimensions | Ø106mm x 94mm |
| Edge Storage | MicroSD Card (up to 256GB) / NAS / FTP / SFTP |
| Effective Pixels | 2960 (H) × 1668 (V) |
| ePoE | N/A |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Event Trigger | Motion detection, video tampering, audio detection, no SD card, SD card full, SD card error, network disconnection, IP conflict, illegal access, and voltage detection |
| Face Attributes | N/A |
| Face Detection | N/A |
| Field of View | Horizontal: 112°, Vertical: 60° |
| Focus | Auto Focus / 1.7m Min. Focus Distance |
| Frame Rate (Main) | 5.0MP (1 ~ 20fps) / 4.0MP (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Heat Map | N/A |
| Housing | Metal |
| Identify (250px/m) | 6m |
| Image Sensor | 1/1.8" 5.0MP Progressive Scan CMOS |
| Infrared System | No Infrared Illumination, 2x warm LED light (30m range), Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Motion Detection (4 zones), Region of Interest (4 zones), Privacy Masking (4 zones), Smart Infrared |
| Intelligent Search | Via NVR Smart Search, Search tripwire/ intrusion events by people or vehicle |
| Interoperability | ONVIF / P2P / CGI |
| Lens / Iris | 2.8mm F1.0 Fixed Focal Lens with Fixed Iris |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / WDR |
| Max. Resolution | 5.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 Users |
| Min Illumination | 0.0005 lux/F1.0, 0 lux (IR) |
| Net Weight | 0.59kg |
| Noise Reduction | 3D NR |
| Observe (63px/m) | 23m |
| Operating Conditions | -40 °C to +60 °C / ≤95% (RH), non-condensing |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 0°–360° Tilt: 0°–78° Rotation: 0°–360° |
| People Counting | N/A |
| Perimeter Protection | Smart Motion Detection (SMD+): People and vehicle detection using motion detection Perimeter Protection: People and vehicle detection using tripwire or intrusion rules |
| Picture Control | Mirror / Flip (0°, 90°, 180°, 270°) (Support 90°/270° with 4.0MP resolution and lower) |
| Power Consumption | <5.3W / 6.4W (PoE) |
| Power Supply | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; P2P; Bonjour; Auto Registration |
| RAM / ROM | 256 MB / 128MB |
| Recognise (125px/m) | 12m |
| Resolution | 5.0MP (2960 x 1668) to CIF (352 x 288/352 × 240) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | >56 dB |
| Series | Professional AI Series |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | No |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / H.264B / MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual / Regional Custom |
| Warranty (Years) | 4 |