Professional AI Series 8.0MP 180° Active Deterrence Bullet
Model:VSIPP-8BD-ID3
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Active Deterrence | 1 x Red & Blue Strobe, 1 x Siren Loudspeaker |
| Alarm Interface | 1 channel in: 5mA 3-5VDC / 1 channel out: 300mA 12VDC |
| Audio Interface | Built-in Mic & Built-in Speaker, 1 Audio In/Output (RCA) / Audio Compression - PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; G.723 |
| Bit Rate | H.265: 6 ~ 16384Kbps / H.264: 6 ~ 16384Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Bullet |
| Day/Night | Color / B&W |
| Detect (25px/m) | 51m |
| Dimensions | Ø 183mm x 99mm x 78mm |
| Edge Storage | MicroSD Card (up to 256GB) / NAS / FTP / SFTP |
| Effective Pixels | 4096 (H) x 1860 (V) |
| ePoE | No |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Event Trigger | Motion Detection, Video Tampering, Scene Changing, Network Disconnection, IP Address Conflict, Illegal Access, Storage Anomaly |
| Face Attributes | N/A |
| Face Detection | N/A |
| Field of View | Horizontal: 180°, Vertical: 86° |
| Focus | Auto Focus / 0.8m Min. Focus Distance |
| Frame Rate (Main) | 8.0MP (1 ~ 20fps) |
| Frame Rate (Sub) | 1200 x 530 (1 ~ 20fps) |
| Frame Rate (Third) | 1920 x 860 (1 ~ 20fps) |
| Gain Control | Auto |
| Heat Map | N/A |
| Housing | Metal |
| Identify (250px/m) | 5m |
| Image Sensor | Dual 1/2.7” 4.0MP Progressive Scan CMOS |
| Infrared System | 2 x Infrared LED, 25m range, Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Motion Detection (4 zones), Region of Interest (4 zones), Privacy Masking (4 zones), Smart Illumination, Defog |
| Intelligent Search | Via NVR Smart Search, Search tripwire/intrusion events by people or vehicle |
| Interoperability | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T) / CGI |
| Lens / Iris | 2.8mm F1.4 Fixed Focal Lens with Fixed Iris |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| Max. Resolution | 8.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 Users (Total bandwidth: 48MB) |
| Min Illumination | 0.005 Lux/F1.4 (Color), 0.0005 lux/F1.4 (B/W, 30 IRE), 0 lux (IR) |
| Net Weight | 0.69kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Observe (63px/m) | 20m |
| Operating Conditions | -40°C ~ +60°C / ≤95% RH |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 0° ~ 360°, Tilt: 0° ~ 77°, Rotation: 0° ~ 360° |
| People Counting | N/A |
| Perimeter Protection | Tripwire, Intrusion, fast moving, parking detection (Add recognition of humans & vehicles) |
| Picture Control | N/A |
| Power Consumption | Deterrence: <9W (12VDC), <10.35W (PoE) |
| Power Supply | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP ; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P |
| RAM / ROM | 1GB / 128MB |
| Recognise (125px/m) | 10m |
| Resolution | 8.0MP (4096 x 1860) to 960 x 432 |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | > 56dB |
| Series | Professional AI Series |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | Yes |
| Streaming Method | Multicast |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / H.264B / MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual / Regional Custom |
| White Light LED | 2 x Warm White LED, 20m range, Auto/manual on/off control |
| Warranty (Years) | 4 |