Panorama AI Series 8.0MP 180° Panoramic Dome
Model:VSIPPA-8DIR-I
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 Inputs (5mA 3V–5V DC) / 2 Output (1000mA 30V DC/500mA 50V DC) |
| Audio Interface | 1 Input, 1 Output (RCA port) / Compression: G.711A, G.711Mu, G.726, G.723 |
| Bit Rate | H.264: 9 kbps ~ 17664 kbps /H.265: 9 kbps ~ 17664 kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Panorama |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B&W |
| Detect (25px/m) | 38.6m |
| Dimensions | Φ212mm x 170mm |
| Edge Storage | FTP / SFTP / MicroSD card (Support max. 256GB) / NAS |
| Effective Pixels | 4096 (H) x 1800 (V) |
| ePoE | No |
| Ethernet | RJ-45 (100/1000Base-T) |
| Field of View | Horizontal: 180°, Vertical: 90° |
| Focus | Fixed |
| Frame Rate (Main) | 4096 x 1800 (1~25fps) |
| Frame Rate (Sub) | 1024 x 452 (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | 1920 x 832 (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal body, PVC lens cover |
| Identify (250px/m) | 3.9m |
| Image Sensor | 4 x 1/2.8’’ 2.0MP Progressive Scan CMOS |
| Infrared | Yes |
| Infrared System | 6 x Infrared LED, 30m range, 180° IF, Auto/Manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Motion Detection (4 zones), Region of Interest (4 zones), Privacy Masking (4 zones), Defog, Smart Infrared, People Counting, Heat Map, E-PTZ, Tripwire, Intrusion |
| Interoperability | ONVIF / CGI / P2P / Milestone / Genetec |
| IVS | Yes |
| Lens / Iris | 2.8mm F1.6 Fixed Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Max. Resolution | 8.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 (Total bandwidth: 80Mbps) |
| Min Illumination | Colour: 0.005 Lux (F1.6, 30IRE) / B/W: 0.0005 Lux (F1.6, 30IRE) / 0 Lux (illuminator on) |
| Net Weight | 3.65kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Observe (63px/m) | 15.4m |
| Operating Conditions | -40° ~ +60° C / Less than 95% RH |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 0˚~355˚ ; Tilt: 0˚~75˚ ; Rotation: ±20˚ |
| Picture Control | - |
| Power Consumption | Basic Power Consumption : 4.9W (12V DC); 6.4W(24V AC); 6.5W (PoE) / Max. Power Consumption (ICR + IR LED): 12.5W (12V DC);14.3W(24V AC); 14.9W (PoE) |
| Power Supply | 12VDC / 24VAC / PoE (802.3at) |
| Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; HTTPS; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; 802.1x; SNMP; Bonjour |
| RAM / ROM | 2GB / 4GB |
| Recognise (125px/m) | 7.7m |
| Resolution | 4096 x 1800 (approx. 7.4MP) to 1024 x 452 (approx. 0.5MP) |
| RS485 | 1 Input (Baud rate range: 1200bps ~115200bps) |
| RTMP Support | No |
| S/N Ratio | > 56dB |
| Series | Panorama Series |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | Yes |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | Yes |
| Ultra Low Light Colour | Yes |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Video Compression | H.265+ / H.264+ / H.265 / H.264 / H.264H / H.264B / MJPEG (Supported by the sub stream) |
| Video Interface | N/A |
| Weather Resistance | Yes |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual / Regional Custom |
| Warranty (Years) | 4 |