Professional AI Series 4.0MP 25x Zoom PTZ Compact Dome
Model:VSIPPTZ-4IRC-I
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 channel in: 5 mA 3-5 VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| Audio Interface | 1 input (RCA Port)/ 1 output (RCA Port) / Audio Compression - G.711a; G.711Mu; G726; G.723 |
| Auto Tracking | Support |
| Bit Rate | H.264: 2816 kbps–13056 kbps H.265: 1024 kbps–7936 kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | PTZ |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B&W |
| Detect (25px/m) | 2500 m |
| Digital Zoom | 16x |
| Dimensions | Ø168.0 mm × 171.1 mm |
| Edge Storage | MicroSD Card (up to 256GB) / NAS / Local PC |
| Effective Pixels | 2560 (H) × 1440 (V) |
| ePoE | No |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Event Triggers | Motion detection / Video tamper / Scene change / Network disconnection / IP address conflict / Illegal access / Storage anomaly |
| Face Capture | Support |
| Face Recognition | N/A |
| Field of View | 51.9° ~ 3.0° (25x Optical Zoom) |
| Focus | 0.5 m–5 m Min. Focus Distance |
| Frame Rate (Main) | 4MP (1–25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 (1-25fps) |
| Frame Rate (Third) | 720p (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Heat Map | N/A |
| Housing | Plastic |
| Identify (250px/m) | 250 m |
| Image Sensor | 1/2.8" CMOS |
| Image Stabilisation | Electronic |
| Infrared System | 2 x Infrared LED, 100m range, Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP66 |
| Interoperability | ONVIF / CGI / SDK / P2P |
| IVS Functions | Abandoned object / Missing object |
| Lens / Iris | 5 mm – 125 mm F1.6 ~ F3.6 Motorised Lens with Auto Iris |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 Users |
| Metadata | N/A |
| Min Illumination | Color: 0.005lux@F1.6 B/W: 0.0005lux@F1.6 0Lux (IR on) |
| Modes / Presets | Up to 300 presets / 5 Pattern, 8 Tour, Auto Pan, Auto Scan |
| Net Weight | 2.5 kg |
| Noise Reduction | 2D / 3D NR |
| Observe (63px/m) | 987.5 m |
| Operating Conditions | -40°C ~ +65°C |
| Optical Defog | N/A |
| Pan / Tilt Range | Pan: 51.9°–3.0° Tilt: 39.7°–2.2° |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 51.9° ~ 3.0° Tilt: 39.7° ~ 2.2° Rotation: 63.1°–3.7° |
| People Counting | N/A |
| Perimeter Protection | Tripwire & Intrusion (Add recognition of humans & vehicles), Fast Moving Detection, Loitering Detection, Parking & Gathering Detection |
| Picture Control | Flip 180° |
| Power Consumption | <21.5W |
| Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE (802.3af); ePoE |
| Privacy Masking | Up to 24 areas |
| Protocol | IPv4/IPv6; HTTP; HTTPS; SSL; TCP/IP; UDP; UPnP; ICMP; IGMP; SNMP; RTSP; RTP; SMTP; NTP; DHCP; DNS; PPPOE; DDNS; FTP; IP Filter; QoS; Bonjour; 802.1x |
| PTZ Speed | Pan: 240°/s; Tilt: 160°/s | Manual Pan: 0.1°/s–240°/s Manual Tilt: 0.1°/s–160°/s |
| RAM / ROM | 128 MB / 512 MB |
| Recognise (125px/m) | 500 m |
| Region of Interest | Support |
| Resolution | 4.0MP (2560 x 1440) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | ≥ 55 dB |
| Series | Professional AI Series |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | No |
| Start-up Action | Auto-restore to previous PTZ/lens status |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.265/H.264B/H.264M/H.264H/MJPEG/H.265+/H.264+ |
| Video Interface | 1 Output (Vpp 75Ω) |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual / Regional Custom |
| Warranty (Years) | 4 |