VIP Vision Professional AI Multi Vision Camera (PTZ + 180º Turret)
Model:VSIPPTZ-4P8X
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 channels in: 0-5VDC / 1 channel out |
| Audio Interface | 1 Audio In/Output / Audio Compression - PCM, G.711A, G.711Mu, G.726, MPEG2-Layer2, G.722.1, G.729 |
| Auto Tracking | Auto-tracking 3.0 for Person and Vehicle Tracking |
| Bit Rate | Turret: H264: 128 ~ 16,384 kbps, H265: 51 ~ 13,312 kbps / PTZ: H264: 96 ~ 16,384 kbps, H265: 38 ~ 10,240 kbps |
| Bit Rate Control | Constant Bit Rate (CBR) / Variable Bit Rate (VBR) |
| Camera Type | PTZ Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B&W / Electronic |
| Detect (25px/m) | Turret: 56m / PTZ: W: 100m, T; 2500m |
| Digital Zoom | 16x |
| Dimensions | 194 mm × 160 mm × 311 mm |
| Edge Storage | Micro SD card (512 GB) / NAS / FTP / SFTP |
| Effective Pixels | Turret: 4096 (H) x 1860 (V) / PTZ: 2560 (H) x 1440 (V) |
| ePoE | N/A |
| Ethernet | RJ-45 (100/1,000 Base-T) |
| Event Triggers | Filter motion detection alarms, recognises humans and vehicles from other moving objects |
| Face Capture | N/A |
| Face Recognition | N/A |
| Field of View | Turret: H:180°, V:86° / PTZ: H:52°~3.0°, V:40°~2.2°, D:63°~3.7° |
| Focus | Turret: Auto Focus / 0.6m Min. Focus Distance / PTZ: Auto/Semi-Auto/Manual Control, 0.1 ~ 0.5m Min. Focus Distance |
| Frame Rate (Main) | Turret: 8MP (1 ~ 25fps) / PTZ: 4MP (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | Turret: 1024 x 448 (1 ~ 25fps) / PTZ: D1 (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | - |
| Gain Control | Auto / Manual / Gain Prio |
| Heat Map | N/A |
| Housing | Metal chassis |
| Identify (250px/m) | Turret: 6m / PTZ: W: 10m, T: 250m |
| Image Sensor | Turret: 1/2.7"CMOS / PTZ: 1/2.8"CMOS |
| Image Stabilisation | Support |
| Infrared System | 2 x Infrared LED, 30m range by turret, 50m range by PTZ, Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP66 |
| Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T) / CGI / SDK / P2P |
| IVS Functions | Abandoned/Missing Object, Motion Detection, Region of Interest, Electronic Image Stabilisation (detail only), Privacy Masking (24 zones), Defog |
| Lens / Iris | Turret: 2.8mm F1.0 Fixed Lens / PTZ: 5 ~ 125mm F1.6 ~ F3.6 Motorised Lens with Auto Iris |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | Turret: BLC / HLC / Digital WDR / PTZ: BLC / HLC / True WDR (120dB) |
| Max. Resolution | 8.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 |
| Metadata | Supports human, motor vehicles and non motor vehicle search. Supports face image capture and footage search by face image & facial attributes |
| Min Illumination | Turret: 0.005 lux/F1.4 (Color, 30 IRE); 0.0005 lux/F1.4 (B/W, 30 IRE); 0 lux (Illuminator) / PTZ: 0.005 lux/F1.6 (Color, 30 IRE); 0.0005 lux/F1.6 (B/W, 30 IRE); 0 lux (Illuminator) |
| Modes / Presets | Up to 300 presets / 5 Pattern, 8 Tour, Auto Pan, 5 Auto Scan |
| Net Weight | 3.1kg |
| Noise Reduction | 2D / 3D |
| Observe (63px/m) | Turret: 22m / PTZ: W: 40m, T: 1000m |
| Operating Conditions | -40° ~ +65° C / Less than 95% RH |
| Optical Defog | Support |
| Pan / Tilt Range | Pan: 0 ~ 360° (endless) / Tilt: -15 ~ 90° / Auto-flip 180° |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 0° to 360° endless, Tilt: –15° to +90°, auto flip 180° |
| People Counting | N/A |
| Perimeter Protection | Tripwire; intrusion; crossing fence detection; loitering detection; abandoned/missing object; fast moving; parking detection; people gathering; human alarm Classification; linkage tracking |
| Picture Control | Flip 180° |
| Power Consumption | <14 W (basic); <25 W (max) |
| Power Supply | 12VDC / PoE+ (802.3at) |
| Privacy Masking | N/A |
| Protocol | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; RTSP; UDP; SMTP; NTP; DHCP; DNS; DDNS; IPv6; 802.1x; SSL; QoS; FTP; UPnP; ICMP; SNMP; IGMP; ARP; RTCP; RTP; PPPoE; RTMP; Bonjur; NFS |
| PTZ Speed | Preset: Pan: 0.1°~ 180°/s, Tilt: 0.1°~ 90°/s, Manual: Pan: 0.1°~ 180°/s, Tilt: 0.1°~ 90°/s |
| RAM / ROM | Turret: 2GB/4GB / PTZ: 1GB/4GB |
| Recognise (125px/m) | Turret: 11m / PTZ: W: 20m, T: 500m |
| Region of Interest | Support |
| Resolution | Turret: 8MP (4096 x 1860) to VGA (640 x 480) / PTZ: 4MP (2560 x 1440) to D1 (704 x 576/704) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | N/A |
| Series | Professional AI Series |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | N/A |
| Start-up Action | Auto-restore to previous PTZ/lens status |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | Smart H.265+ / H.265 / Smart H.264+ / H.264B / H.264M / H.264H / MJPEG (Sub Stream 1) |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto / Indoor / Outdoor / Tracking / Manual / Sodium Lamp / Natural / Street Lamp |
| Warranty (Years) | 4 |