Specialist AI Series Solar 4G Multi-Vision PTZ with 6x Hybrid Zoom
Model:VSIPSLR-3P3F
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| 4G Carrier Frequency | B1/3/5/7/8/20/28 (FDD), B38/40/41 (TDD) |
| Alarm Interface | Built-in White LED Spotlight & Deterrence Siren |
| Audio Interface | Built-in Mic & Loudspeaker |
| Auto Tracking | Supported |
| Bit Rate | H265: 54 kbps–1280 kbps |
| Bit Rate Control | Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Solar |
| Day/Night | Color and B&W Day/Night |
| Detect (25px/m) | Overview: 40m, PTZ: 51m (W), 1200m (T) |
| Digital Zoom | Supported |
| Dimensions | 223.2 mm x 130.0 mm x 215.0 mm |
| Edge Storage | MicroSD card slot (up to 512GB), includes 128GB microSD card |
| Effective Pixels | Overview: 2304 (H) x 1296 (V) PTZ: 2304 (H) x 1296 (V) |
| ePoE | No |
| Ethernet | N/A |
| Event Triggers | Filter motion detection alarms, recognises humans and vehicles from other moving objects |
| Face Capture | N/A |
| Face Recognition | N/A |
| Field of View | Overview: Horizontal: 94°, Vertical: 52°, Diagonal: 110°, PTZ: 3.6mm Lens: Horizontal: 82°, Vertical: 44°, Diagonal: 96°, 8.4mm Lens: Horizontal: 15.1°, Vertical: 8.4°, Diagonal: 17.8° |
| Focus | Overview: Fixed / 1.0m Min. Focus Distance PTZ: Auto/Semi-Auto/Manual Control, 3.6 mm: 1.7m, 8.4 mm: 6m Min. Focus Dist |
| Frame Rate (Main) | Overview: 3.0MP/1080p/720p/640 x 360 (15 fps), PTZ, 3.0MP/1080p/720p/640 x 360 (15 fps) |
| Frame Rate (Sub) | N/A |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto |
| Heat Map | N/A |
| Housing | Plastic |
| Identify (250px/m) | Overview: 4m, PTZ: 5m (W), 12m (T) |
| Image Sensor | Overview: 1/2.8’’ CMOS, PTZ: 1/2.8’ CMOS |
| Image Stabilisation | N/A |
| Infrared System | Overview: 4 x LED Spotlight (Warm White) 30m range, PTZ: 4 x LED Spotlight (Warm White) 50m range |
| Ingress Protection | IP66, TVS 2000V Lightning Proof, Surge Protection, Voltage Transient Protection |
| Interoperability | N/A |
| IVS Functions | Motion detection |
| Lens / Iris | Overview: 2.8mm F1.0 Fixed Lens PTZ: 3.6mm & 8.4mm F1.0 Fixed Lenses |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | Digital WDR |
| Management Software | DMSS (Android & IOS) |
| Max. Resolution | 3.0 Megapixel |
| Max. User Access | N/A |
| Metadata | Search via people or vehicle detection events |
| Min Illumination | 0.0005 lux@F1.0 (Color, 30 IRE); 0 lux (Illuminator on) |
| Modes / Presets | Up to 50 presets / 8 Tour (32 presets per tour) |
| Net Weight | 1.8 kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Observe (63px/m) | Overview: 16m, PTZ: 20m (W), 47m (T) |
| Operating Conditions | Camera & Solar Panel: –10 °C ~ +50 °C / ≤95% RH, battery: –20 °C ~ +60 °C / ≤95% RH |
| Optical Defog | N/A |
| Pan / Tilt Range | Pan: 0 ~ 350° (endless) / Tilt: -0 ~ 90° |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 0° ~ 360°, Tilt: 0° ~ 78°, Rotation: 0° ~ 360° |
| People Counting | N/A |
| Perimeter Protection | Tripwire & intrusion (add recognition of humans & vehicles) |
| Picture Control | 180° Image Rotation |
| Power Consumption | Super Power Saving Mode: 40 mW (4G keep-alive), Always-on-Video Mode: 170 mW (1 frame every 2 seconds, SD card recording, 4G keep-alive), Performance Mode 1: 2.4 W (4G streaming, SD card recording, PTZ static, illuminator off), Performance Mode 2: 3.7 W (4G streaming, SD card recording, PTZ static, illuminator on), Max. Power Consumption: 8.0W (4G streaming, SD card recording, PTZ moving, illuminator on, speaker on) |
| Power Supply | 65Wh lithium battery / 8W solar panel / Supports USB Type-C power supply |
| Privacy Masking | N/A |
| Protocol | N/A |
| PTZ Speed | Preset: Pan: 40°/s, Tilt: 40°/s, Manual: Pan: 40°/s, Tilt: 40°/s |
| RAM / ROM | Overview: 256 MB / 256 MB, PTZ: 256 MB / 256 MB |
| Recognise (125px/m) | Overview: 8m, PTZ: 10m (W), 24m (T) |
| Region of Interest | N/A |
| Resolution | Overview: 3.0MP (2304 x 1296) to 640 x 360, PTZ: 3.0MP (2304 x 1296) to 640 x 360 |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | > 56dB |
| Series | Specialist AI Series |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | N/A |
| Start-up Action | Supported |
| Streaming Method | N/A |
| Transmission Power | 4G: Power Class 3: 23 dBm ± 2.7 dB |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | Smart H.265+ |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto |
| Warranty (Years) | 4 |