Professional Solar Series 4.0MP 4G Bullet Camera
Model:VSIPSLR-A41
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| 4G Frequency | B1/3/5/7/8/20/28 (FDD), B38/40/41 (TDD) |
| Alarm Interface | 1 channel in: 5mA 3-5 VDC / 1 channel out: 300mA 12 VDC |
| Audio Interface | 1 input (RCA Port) / 1 output (RCA Port) / Audio Compression - G.711a; G.711Mu; G726; G.723 |
| Bit Rate | H.264/H.265: 32 ~ 20480Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B&W |
| Detect (25px/m) | 63.6 m |
| Dimensions | 247 mm x 219 mm x 179 mm |
| Edge Storage | MicroSD Card (up to 256GB) / NAS / FTP /SFTP |
| Effective Pixels | 2688 (H) x 1520 (V) |
| ePoE | Yes |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Field of View | 102° |
| Focus | 0.9 m Min. Focus Distance |
| Frame Rate (Main) | 4MP (1–25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 (1–25fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto |
| Housing | Metal, Plastic |
| Identify (250px/m) | 6.4 m |
| Image Sensor | 1/3" CMOS |
| Infrared | Yes |
| Infrared System | 1 (IR LED); 1 (Warm light) |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | N/A |
| Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G); CGI; P2P |
| IVS | N/A |
| Lens / Iris | 2.8 mm F1.6 Fixed Focal Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 Users |
| Min Illumination | 0.01 Lux / F1.6 (Color,30IRE), 0.001 Lux / F1.6 (B/W,30IRE), 0 lux (Illuminator on) |
| Net Weight | 1.25 kg |
| Noise Reduction | 3D NR |
| Observe (63px/m) | 25.4 m |
| Operating Conditions | 0 °C to 50 °C |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Picture Control | Flip 180° |
| Power Consumption | <4W |
| Power Supply | MicroUSB/5 VDC |
| Protocol | IPv4/IPv6; HTTP; HTTPS; SSL; TCP/IP; UDP; UPnP; ICMP; IGMP; SNMP; RTSP; RTP; SMTP; NTP; DHCP; DNS; PPPOE; DDNS; FTP; IP Filter; QoS; Bonjour; 802.1x |
| RAM / ROM | 256MB / 128MB |
| Recognise (125px/m) | 12.7 m |
| Resolution | 4.0MP (2688 x 1520) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | N/A |
| RTMP Support | Yes |
| S/N Ratio | >56 dB |
| Series | Solar |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | Yes |
| Streaming Method | Multicast |
| Tri-Axis Mounting | N/A |
| Ultra Low Light Colour | No |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.265, H.264, H.264H, H.264B, MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| Weather Resistance | IP67 |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual / Regional Custom |
| Warranty (Years) | 4 |