Hybrid Thermal Series 4.0MP Fixed Bullet
Model:VSIPTC-4BIRG
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 Input / 1 Output |
| Aperture | Thermal: F1.0 Visible: F1.6 |
| Audio Interface | 1 Input, 1 Output (RCA) / Compression: G.711a, G.711Mu, AAC |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Bullet |
| Category | Network Surveillance |
| Close Focus Distance | Thermal: 0.5m Visible: 1.0m |
| Colour Palettes | 18 thermal colour palettes (eg: WhiteHot, BlackHot, Rainbow etc.) |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B&W |
| Dimensions & Weight | 206mm x 91mm x 91mm. 0.90kg |
| Edge Storage | MicroSD Card (up to 128GB) / NAS / Local PC |
| Effective pixel (Thermal) | 256 (H) x 192 (V), 12μm Pixel Pitch |
| Effective pixel (Visible) | 2336 (H) x 1752 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Field of View | Thermal: 50° Visible: 71° |
| Focal Length | Thermal: 3.5mm Visible: 4.0mm |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Full Metal Enclosure |
| Image Fusion Modes | Warm Colour, Cool Colour, Ironred |
| Image Sensor (Thermal) | Vanadium oxide uncooled focal plane detector |
| Image Sensor (Visible) | 1/2.7’’ 4.0MP Progressive Scan CMOS |
| Image Settings | Digital Detail Enhancement, Auto Gain Control, 2D/3D Noise Reduction |
| Infrared System | 1 x Infrared LED, 30m range, Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Tripwire Rules, Intrusion Rules, Motion Detection (4 zones), Region of Interest (4 zones), Privacy Masking (4 zones), Smart Infrared |
| Interoperability | ONVIF / CGI |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / Digital WDR |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min Illumination | 0.05 Lux/F1.8 (Color), 0 Lux/F1.8 (IR on) |
| Network Protocol | IPv4/IPv6; HTTP; HTTPS; SSL; TCP/IP; UDP; UPnP; ICMP; IGMP; SNMP; RTSP; RTP; SMTP; NTP; DHCP; DNS; PPPOE; DDNS; FTP; IP Filter; QoS; Bonjour; 802.1x |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -30° ~ +50° C / Less than 95% RH |
| Picture Control | 90° / 180° / 270° |
| Power Consumption | <8W~14W (12VDC), 4.8~12.3W (PoE) |
| Power Supply | 12VDC / PoE |
| Range & Sensitivity | Range: 8~14um Sensitivity (NETD): <40mK (at f/1.0, 25 Hz, 300 K) |
| Resolution & Frame Rate (Main) | Thermal: 1280 x 960 to 256 x 192 at 1~25fps Visible: 4.0MP (2336 x 1752) ~ D1 (704 x 576) at 1~25fps |
| Resolution & Frame Rate (Sub) | Thermal: VGA (640 x 480) to 256 x 192 at 1~25fps Visible: 720p (1280 x 720) to CIF (352 x 288) at 1~25fps |
| Series | Hybrid Vision Thermal Series |
| Thermal Functions | Heat Detection & Alarm, Cold & Hot Spot Trace, Human & Vehicle Classification, Smoking Detection, Mobile Phone Use Detection |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.265; H.264M; H.264H; H.264B; MJEPG |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Tracking / Outdoor / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |