Professional Series 2.0MP Thermal Hybrid Fixed Bullet
Model:VSIPTC2MPFB2
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 Input / 2 Output |
| Audio Interface | 1 Input / 1 Output |
| Bit Rate | H.264: 640 ~ 8192Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Bullet |
| Category | Network Surveillance |
| Colour Palettes | 18 thermal colour palettes (eg: WhiteHot, BlackHot, Rainbow etc.) |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B&W |
| Detect (25px/m) | Person: 146m / Vehicle: 389m |
| Dimensions | 280mm x 104mm x 96mm (with bracket) |
| Edge Storage | MicroSD Card (up to 256GB) / memory status display (normal/error/active/lock/formatting) / NAS / Local PC |
| Effective Pixels | 1920 (H) x 1080 (V) |
| Effective Pixels (Thermal) | 256 (H) x 192 (V) |
| ePoE | No |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Field of View | Horizontal: 80°, Vertical: 45° |
| Field of View (Thermal) | Horizontal: 50.6°, Vertical: 37.8° |
| Focus | Fixed |
| Focus (Thermal) | Athermalized, Focus-free |
| Frame Rate (Main) | Visible: 50Hz 1920 x 1080 to 704 x 576 (1~25fps) / Thermal: 50Hz 1280 x 960 to 256 x 192 (1~25fps) |
| Frame Rate (Sub) | Visible: 50Hz 704 x 576 to 352 x288 (1~25fps) / Thermal: 50Hz 640 x 480 to 256 x 192 (1~25fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Identify (250px/m) | Person: 19m / Vehicle: 49m |
| Image Sensor | 1/2.8’’ 2.0MP Progressive Scan CMOS |
| Image Settings | Brightness, Sharpness, Region of Interest, Auto Gain Control, Flat Field Correction, 3D Digital Noise Reduction |
| Infrared | Yes |
| Infrared System | 1 x Infrared LED, 35m range, Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Tripwire, Intrusion |
| Interoperability | ONVIF / PSIA / CGI |
| IVS | Yes |
| Lens / Iris | 4mm F2.0 Fixed Lens |
| Lens / Iris (Thermal) | 3.5mm F1.0 Fixed Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Max. Resolution | 2.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 users |
| Min Illumination | 0.005 Lux/F1.8 (Color), 0.0005 Lux/F1.8(B/W) 0 Lux/F1.8 (IR on) |
| Net Weight | 1.4kg |
| Noise Reduction | 2D/3D DNR |
| Observe (63px/m) | Person: 57m / Vehicle: 153m |
| Operating Conditions | -30° ~ +60° C / Less than 95% RH |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Picture Control | Mirror / Flip (180°) |
| Power Consumption | <12W |
| Power Supply | 12VDC / PoE |
| Protocol | HTTP, TCP, ARP, RTSP, RTP, UDP, RTCP, SMTP, FTP, DHCP, DNS, DDNS, PPOE,IPv4/v6, SNMP, QoS, UPnP, NTP |
| Recognise (125px/m) | Person: 38m / Vehicle: 97m |
| Resolution | 1080p (1920 x 1080) to CIF (256 x 192) |
| RS485 | Support |
| RTMP Support | No |
| Sensitivity (NETD) | <50mK@f/1.1 |
| Series | Professional Series |
| Spectral Range | 8~14μm |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Thermal Functions | Fire detection & alarm, cold/hot spot trace, human/vehicle classification, smoke detection |
| Thermal Sensor | Uncooled VOx Microbolometer |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light Colour | Yes |
| Vandal Resistance | No |
| Video Compression | H.265 / H.264M / H.264H / H.264B / MJEG |
| Video Interface | 1 Port BNC |
| Weather Resistance | Yes |
| White Balance | Auto / Indoor / Outdoor / Manual etc. |
| Warranty (Years) | 4 |