Ultimate AI Series 4.0MP Fixed Dual Lens
Model:VSIPU-4DIRG-IM
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 channel in: 5 mA 3-5 VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| Audio Interface | 1 input (RCA Port)/ 1 output (RCA Port) / Audio Compression - G.711a; G.711Mu; G726; G.723 |
| Bit Rate | H.264: 32 kbps–8192 kbps H.265: 19 kbps–8192 kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Turret |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B&W |
| Detect (25px/m) | 58.2 m |
| Dimensions | Φ122 mm × 110.9 mm |
| Edge Storage | MicroSD Card (up to 256GB) / NAS / FTP /SFTP |
| Effective Pixels | 2688 (H) × 1520 (V) |
| ePoE | Yes |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Event Trigger | Motion Detection, Video Tampering , Scene Changing, Network Disconnection, IP Address Conflict, Illegal Access |
| Face Attributes | Age, Gender, Expression, Glasses, Face Mask, Facial Hair |
| Face Detection | Internal Face Detection & Capture to add up to 10 channels of Face Detection with AI NVR (16 total) |
| Field of View | 97° |
| Focus | 4m Min. Focus Distance |
| Frame Rate (Main) | 4.0MP (1 ~ 25fps) / 2.0MP (1 ~ 50fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 (1 ~ 50fps) |
| Frame Rate (Third) | 1080p (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Heat Map | Yes |
| Housing | Metal, Plastic |
| Identify (250px/m) | 5.8 m |
| Image Sensor | 1/1.8" + 1/1.8" CMOS |
| Infrared System | 2 x Infrared LED, 50m range, Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Motion Detection (4 zones), Region of Interest (4 zones), Privacy Masking (4 zones), Smart Infrared, Abandoned Object, Moving Object |
| Intelligent Search | Via NVR Smart Search / Search tripwire/intrusion events by people or vehicle, Search footage by face image and face attributes |
| Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T); CGI; Milestone; Genetec; P2P |
| Lens / Iris | 2.8mm F1.0 Fixed Focal Dual Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / WDR (140dB) |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Max. User Access | 20 Users |
| Min Illumination | 0.0002 lux / F1.0 (Colour) |
| Net Weight | 0.75 kg |
| Noise Reduction | 3D NR |
| Observe (63px/m) | 23.3 m |
| Operating Conditions | -40°C ~ +60°C (Heater on), ≤95% RH |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 0° ~ 360° Tilt: 0° ~ 78° Rotation: 0° ~ 360° |
| People Counting | Supports Line Crossing/Region/Queuing People Counting, 4 Independent Access Detection / 4 Dependent Access Detection |
| Perimeter Protection | Tripwire & Intrusion (Add recognition of humans & vehicles), Fast Moving Detection, Loitering Detection, Parking & Gathering Detection |
| Picture Control | Mirror / Flip (0°, 90°, 180°, 270°) |
| Power Consumption | <10.5W |
| Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE (802.3af); ePoE |
| Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; HTTPS; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; 802.1x; SNMP |
| RAM / ROM | 1 GB/128 MB |
| Recognise (125px/m) | 11.6 m |
| Resolution | 4.0MP (2688 x 1520) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | >56 dB |
| Series | Ultimate AI Series |
| Smart Scene Adaptive (SSA) | No |
| Streaming Method | Multicast |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Video Compression | H.265, H.264, H.264H, H.264B, MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual / Regional Custom |
| Warranty (Years) | 4 |