1.0 Megapixel Auto Iris C-Mount Lens (3.5~8mm)
Model:VSLA-AV3.5-8MP1
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Aperture | F/1.4 |
| Back Focal Length | 8.28 ~ 13.38mm |
| Compatible Resolution | Megapixel |
| Compatible Sensors | CCD / CMOS |
| Dimensions | Ø38 x 44 x 46mm |
| Effective Aperture | Front: Ø16.4mm Rear: Ø9.0mm |
| Field of View (wide~tele) | Diagonal: 100 ~ 43° / Horizontal: 78 ~ 34° / Vertical: 57 ~ 25.5° |
| Focal Length | 3.5 ~ 8mm |
| Image Format | 1/3” |
| Iris Control | DC Auto |
| Mount | C - Mount |
| Warranty (Years) | 1 |
| Downloads |
|---|
| VSLA-AV3.5-8MP1 Product Brochure (PDF) |