5.0 Megapixel Manual Iris C-Mount Lens (8~16mm)
Model:VSLM-AV8-16MP5
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Aperture | F/1.6 |
| Back Focal Length | 7.81 ~ 12.1mm |
| Compatible Resolution | Megapixel |
| Compatible Sensors | CCD / CMOS |
| Dimensions | Ø33 x 47.2mm |
| Effective Aperture | Front: Ø18.3mm Rear: Ø9.4mm |
| Field of View (wide~tele) | Diagonal: 64 ~ 32° / Horizontal: 50 ~ 26° / Vertical: 38 ~ 20° |
| Focal Length | 8 ~ 16mm |
| Image Format | 1/2” |
| Iris Control | Manual |
| Mount | C - Mount |
| Warranty (Years) | 1 |
| Downloads |
|---|
| VSLM-AV8-16MP5 Product Brochure (PDF) |