VIP Vision 24-port Fast Hi-PoE Ethernet Switch
Model:VSPOE-SWA24C
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Device Ports | 24 x 10/100 Base-T (PoE power supply ports) |
| DHCP | N/A |
| Dimensions | 440 x 220 x 44mm |
| Exchange Mode | Store & forward |
| Extend Mode | Up to 250m range at 10Mbps |
| Flow Control | N/A |
| Input Power | 100 ~ 240VAC |
| Lightning Protection | Common Mode: 4kV / Differential Mode: 2kV |
| LLDP | N/A |
| MAC Address Capacity | 8K |
| Mounting Options | Rackmount Tabs (1RU) |
| Network Management | N/A |
| Network Time Protocol | N/A |
| Operating Environment | Rackmount Tabs / Desktop mount |
| Packet Forwarding Rate | 6.5Mbps |
| PoE | Yes |
| PoE Management | N/A |
| PoE Protocol | PoE (IEEE802.3af) / PoE+ (IEEE802.3at) / Hi-PoE (IEEE802.3bt) |
| Port Aggregation | N/A |
| Port Mirroring | N/A |
| Ports | 24 ports |
| Quality of Service | N/A |
| Security Features | N/A |
| Spanning Tree Protocol | N/A |
| Speed | Fast 10/100 |
| Switch Management | N/A |
| Switch Power Load | Port 1-2: ≤90W / Port 3-24: ≤30W / Total: ≤375W |
| Switching Capacity | 8.8Gbps |
| System Maintenance | N/A |
| Uplink Ports | 2 x 10/100/1000 RJ45 Base-T (combo port) / 2 x 1000 SFP Base-X (combo port) |
| Virtual LAN | N/A |
| Weight | 3.62kg |
| Warranty (Years) | 4 |
| Downloads |
|---|
| VSPOE-SWAC Series Brochure (PDF) |