VIP Vision Unmanaged 8-Port (100M) Hi-PoE Switch with 2-Port Uplink (1000M)
Model:VSPOE-SWA8C
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Device Ports | 8 x 10/100 Base-T (PoE power supply ports) |
| DHCP | N/A |
| Dimensions | 190 x 106 x 30mm |
| Exchange Mode | - |
| Extend Mode | Up to 250m range at 10Mbps |
| Flow Control | N/A |
| Input Power | 54VDC |
| Lightning Protection | Common Mode: 4kV / Differential Mode: 2kV |
| LLDP | N/A |
| MAC Address Capacity | 8K |
| Management | Unmanaged |
| Mounting Options | Wall and Desktop mount |
| Network Management | N/A |
| Network Time Protocol | N/A |
| Operating Environment | -10° ~ 55°C / RH95% (max) |
| Packet Forwarding Rate | 4.17 Mpps |
| PoE | Yes |
| PoE Management | N/A |
| PoE Protocol | PoE (IEEE802.3af) / PoE+ (IEEE802.3at) / Hi-PoE (IEEE802.3bt) |
| Port Aggregation | N/A |
| Port Mirroring | N/A |
| Ports | 8 ports |
| Quality of Service | N/A |
| Security Features | N/A |
| Spanning Tree Protocol | N/A |
| Speed | Fast 10/100 |
| Switch Management | N/A |
| Switch Power Load | Port 1: ≤90W / Port 2-8: ≤30W / Total: ≤110W |
| Switching Capacity | 5.6 Gbps |
| System Maintenance | N/A |
| Uplink Ports | 2 x 10/100/1000 Base-T |
| Virtual LAN | N/A |
| Weight | 0.50 kg |
| Warranty (Years) | 4 |