VIP Vision 16-port Managed Gigabit Hi-PoE Ethernet Switch
Model:VSPOE-SWB16G3
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Category | Network & Communication |
| Device Ports | Port 1-16: 16 x 10/100/1000M Base-T (PoE) |
| DHCP | DHCP Client / DHCP Server / DHCP Snooping |
| Dimensions | 440 x 300 x 44mm |
| Exchange Mode | Store & forward |
| Extend Mode | N/A |
| Flow Control | Support IEEE 802.3x (full duplex flow control) and back pressure flow control (half duplex) |
| Input Power | 100 ~ 240VAC |
| Lightning Protection | Common Mode: 4kV / Differential Mode: 2kV |
| LLDP | Support |
| MAC Address Capacity | 8K |
| Management | L2 Managed |
| Mounting Options | Rackmount Tabs (1RU) |
| Network Management | Web (http and https protocol), iLinksView, CLI; SNMP V1/V2C/V3 |
| Network Time Protocol | Support |
| Operating Environment | -10° ~ 55°C / RH90% (max) |
| Packet Forwarding Rate | 26.78Mbps |
| PoE | Yes |
| PoE Management | Power consumption management, Power on and power off, Power down for overload, Green PoE, Legacy support |
| PoE Protocol | IEEE802.3af / IEEE802.3at / Hi-PoE / IEEE802.3bt |
| Port Aggregation | Manual aggregation / LACP protocol |
| Port Mirroring | Many-to-one port mirroring |
| Ports | 16 ports |
| Quality of Service | 8 output queues for each port, Traffic shaping, port tag remarking, QoS based on CoS/DPL/PCP, QoS based on DSCP |
| Security Features | User management, HTTPS, SSH, SNMP V1/V2/V3, ACL, 802.1x, Loop protection |
| Spanning Tree Protocol | STP / RSTP / MSTP |
| Speed | Gigabit 10/100/1000 |
| Switch Management | Managed |
| Switch Power Load | Port 1-2: ≤90W / Ports 3-16: ≤30W (Total: ≤240W) |
| Switching Capacity | 52Gbps |
| System Maintenance | Configuration file upload/download, Supports updated packet upload , System log |
| Uplink Ports | Port 17-18: 2 x 10/100/1000M Base-T (uplink) / Port 17-18: 2 x 1000M Base-X (uplink) (combo) |
| Virtual LAN | IEEE802.1q Standard VLAN / VLAN Amount: 4K |
| Weight | 3.75kg |
| Warranty (Years) | 4 |