VIP Vision 24-Port Managed Gigabit Hi-PoE Ethernet Switch (1000M)
Model:VSPOE-SWB24C
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Category | Network & Communication |
| Device Ports | Port 1-24: 24 × 10M/100M/1000M Base-T (PoE) |
| DHCP | DHCP client, DHCP server, DHCP snooping |
| Dimensions | 440 mm × 220 mm × 44 mm |
| Exchange Mode | Store & forward |
| Extend Mode | Support up to 250m at 10Mbps |
| Flow Control | Support IEEE 802.3x (full duplex flow control) and back pressure flow control (half duplex) |
| Input Power | 100 ~ 240VAC |
| Lightning Protection | Common Mode: 4kV / Differential Mode: 2kV |
| LLDP | Support |
| MAC Address Capacity | 8K |
| Management | L2 Managed |
| Mounting Options | Desktop Mount, Rack Mount |
| Network Management | Web (http and https protocol); CLI; SNMP V1/ V2C/V3 |
| Network Time Protocol | Support |
| Operating Environment | Operating Temperature –10 °C to +55 °C |
| Packet Forwarding Rate | 41.66 Mbps |
| PoE | Yes |
| PoE Management | Power consumption management, Power on and power off, Power down for overload, Green PoE, Legacy support. |
| PoE Protocol | IEEE802.3af / IEEE802.3at / Hi-PoE / IEEE802.3bt |
| Port Aggregation | Link Aggregation |
| Port Mirroring | Many-to-one port mirroring |
| Ports | 24 ports |
| Quality of Service | 8 output queues for each port, Traffic shaping, port tag remarking, QoS based on CoS/DPL/PCP, QoS based on DSCP |
| Security Features | User management, HTTPS, SSH, SNMP V1/V2/V3, ACL, 802.1x, Loop protection |
| Spanning Tree Protocol | STP; RSTP |
| Speed | Gigabit 10/100/1000 |
| Switch Management | Layer 2+ Management |
| Switch Power Load | Port 1-2 ≤90 W / Port 3-24 ≤30 W (Total ≤ 375 W) |
| Switching Capacity | 56 Gbps |
| System Maintenance | Configuration file upload/download, Supports updated packet upload, System log |
| Uplink Ports | Port 25-26: 2 x 10/100/1000M Base-T (uplink) / Port 27-28: 2 x 1000M Base-X (uplink) (combo) |
| Virtual LAN | IEEE802.1q Standard VLAN / VLAN Amount: 4K |
| Weight | 2.66kg |
| Warranty (Years) | 4 |