VIP Vision 24-Port Managed PoE 2.0 Gigabit Ethernet Switch
Model:VSPOE-SWB24G4
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Device Ports | Port 1-24:24 × 10M/100M/1000M Base-T (PoE) |
| DHCP | DHCP client, DHCP server, DHCP snooping |
| Dimensions | 440 mm × 290.7 mm × 43.3 mm |
| Exchange Mode | Store & forward |
| Extend Mode | Up to 250m range at 10Mbps (port configurable via management interface) |
| Flow Control | Half-duplex based on back pressure type control; Full duplex based on PAUSE frame |
| Input Power | 100 ~ 240VAC |
| Lightning Protection | Common mode: 6 kV |
| LLDP | Support |
| MAC Address Capacity | 18K |
| Mounting Options | Desktop Mount, Rack Mount |
| Network Management | Web (http and https protocol); CLI; SNMP V1/ V2C/V3 |
| Network Time Protocol | Support |
| Operating Environment | 0 °C to +45 °C |
| Packet Forwarding Rate | 41.7 Mbps |
| PoE | Yes |
| PoE Management | PoE setting (real-time port consumption) / PoE event statistics / Green PoE |
| PoE Protocol | IEEE802.3af/ IEEE802.3at/IEEE802.3bt |
| Port Aggregation | Static link aggregation / LACP protocol |
| Port Mirroring | Many-to-one port mirroring |
| Ports | 24 ports |
| Quality of Service | High and low priority / WRR / 802.1P / DSCP / Support priority according to protocol |
| Security Features | IP+MAC binding based on port; IEEE802.1x port authentication |
| Spanning Tree Protocol | STP; RSTP; MSTP |
| Speed | Gigabit 10/100/1000 |
| Switch Management | Managed |
| Switch Power Load | PoE Power Port 1-2 ≤ 90 W, Port 3-24 ≤ 30 W, Total ≤ 370 W |
| Switching Capacity | 56 Gbps |
| System Maintenance | One-key recovery / Supports updated packet upload / System log |
| Uplink Ports | Port 25-26:2 × 10M/100M/1000MBase-T (uplink) (combo) |
| Virtual LAN | IEEE802.1q Standard VLAN / VLAN Amount: 4K |
| Weight | 5kg |
| Warranty (Years) | 4 |
| Downloads |
|---|
| VSPOE-SWB Series Datasheet .pdf |