VIP Vision Unmanaged Gigabit 8-Port PoE Switch with 2-Port Uplink (1000M)
Model:VSPOE-SWB8U
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Device Ports | 8 x 10/100/1000 PoE RJ45 |
| DHCP | N/A |
| Dimensions | 184.6 x 77.4 x 27mm |
| Exchange Mode | - |
| Extend Mode | Up to 250m range at 10Mbps |
| Flow Control | N/A |
| Input Power | 53VDC |
| Lightning Protection | Common Mode: 6kV / Differential Mode: 1kV |
| LLDP | N/A |
| MAC Address Capacity | N/A |
| Management | Unmanaged |
| Mounting Options | Rackmount Tabs (1RU) / Desktop Mount |
| Network Management | N/A |
| Network Time Protocol | N/A |
| Operating Environment | -10° ~ 55°C / RH90% (max) |
| Packet Forwarding Rate | 14.88 Mpps |
| PoE | Yes |
| PoE Management | N/A |
| PoE Protocol | PoE (IEEE 802.3af) / PoE+ (IEEE 802.3at) |
| Port Aggregation | N/A |
| Port Mirroring | N/A |
| Ports | 8 ports |
| Quality of Service | N/A |
| Security Features | N/A |
| Spanning Tree Protocol | N/A |
| Speed | Gigabit 10/100/1000 |
| Switch Management | N/A |
| Switch Power Load | Port 1-4: ≤30W / Total: ≤90W |
| Switching Capacity | 20 Gbps |
| System Maintenance | N/A |
| Uplink Ports | 2 x 10/100/1000 RJ45 |
| Virtual LAN | N/A |
| Weight | 0.3kg |
| Warranty (Years) | 4 |
| Downloads |
|---|
| VSPOE-SWBU Series Datasheet (PDF) |