9~36VDC to 48VDC PoE Injector/Converter
Model:VSPOEINJDCV2
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| DC Input Voltage | 9VDC ~ 36VDC |
| DC Output Voltage (+/-2.5%) | 48VDC |
| Dimensions | 85 x 76 x 36mm |
| Efficiency (min) | 75% |
| EMC Standards | FCC Class B NE55022 Class B |
| Input Connector | Removeable Screw Type Compression Wire Terminal (12 AWG Max) |
| Line Regulation | 1% |
| Load Regulation | 5% |
| Noise | 1% |
| Operating Environment | -30 to +60°C / 90%RH (Max) |
| Output Connector | RJ45 (Shielded) |
| Output Current (max) | 0.35A |
| Output Power (max) | 24W |
| Ripple | 1% |
| Safety Standards | UL1950, CSA 22.2 &TUV EN60950 |
| Self Consumption Power | 1W |
| Storage Temperature | -40 to +80°C |
| Weight | 0.13kg |
| Warranty (Years) | 1 |
| Downloads | None Available |
|---|