Touch Screen Camera, Cable Tester & Digital Multi-meter
Model:VSTEST111
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Antenna Type | Fold-able dual antenna, dual band dipole omni-directional antenna |
| Auto Power Off | Disable / 5~60 minutes |
| Battery | 2 x 7.4V li-ion polymer battery, 2500mAh, 18.5Wh |
| Baud Rate | 150 ~ 19200bps |
| BNC Port | 1 x Video In (HDCVI/TVI/AHD/Composite), 1 x Video Out |
| Calibration Wavelength | 850 / 1300 / 1310 / 1480 / 1550 / 1625nm |
| Camera Test | Discovering the device, real-time video, camera configuration, PTZ test, discovering ONVIF device |
| Charging Time | 3 ~ 4 hours (per battery) |
| Coaxial Cable Testing | TDR, Analog video generator |
| Coaxial Camera Digital Zoom | 8 x digital zoom |
| Coaxial OSD | Camera configuration |
| Connector | Interchangeable FC/PC |
| Dimensions | 235x135x45mm |
| Ethernet Test | 10M/100M/1000M Ethernet link detection, ethernet loop detection, DHCP client and server, ethernet traffic detection, data link quality detection |
| Function Port | 1 x TDR, 1 x OPM, 1 x RS485, 1 x HDMI, 1 x Audio In, 1 x Audio Out, 1 x USB, 1 x Micro USB |
| HDMI In | N/A |
| HDMI Out | Supports 1920 x 1080p |
| IP Camera Digital Zoom | 8 x Digital Zoom |
| IP Camera Protocol | ONVIF, RTSP, RTP |
| IP Camera Resolution | Up to 8.0MP |
| IP Camera Test | Discover camera, real-time video, camera configuration, PTZ test, discovering ONVIF device |
| IP Configuration | Static IP / DHCP client / DHCP server |
| Metering Function | AC/DC voltage / AC/DC current / resistance / capacitance / diode forward voltage / conductivity |
| Network Cable Testing | TDR method |
| Network Port | 2 x 10/100/1000M RJ45 port, support series/bridge connection |
| On-Board Storage | N/A |
| Operation Method | Power button, 13 key control button, capacitive multi-touch screen input |
| Optical Cable Testing | VFL (Visual fault locator) |
| PD Test | Tester as a powered device (using 802.3at) / Detects power supply voltage |
| Power Output | 12VDC 2A / PoE: 25.5W (802.3at) |
| PSE Test | Tester as a power source, up to 25.5w (802.3at) / Detects powered device actual power |
| PTZ Protocol | More than 30 protocols |
| Resolution | HDCVI (up to 8.0MP) / AHD (up to 4.0MP) / TVI (up to 4.0MP) |
| Screen | 7.0’’ capacitive touch screen with retina display, 1920 x 1200 resolution (16:10 aspect ratio) |
| Signal Monitoring | Monitor WiFi signal change, refresh frequency: 1~10Hz |
| Signal Strength | -70 ~ +10 dBm |
| Time | 8 ~ 10 hours (2 batteries, can operate on 1 battery) |
| Tools | N/A |
| Updates | Support online updates |
| Video Encoding | PAL, NTSC (auto-detect) / H.265, H.264 |
| Video Formats | HDCVI / AHD / TVI / Composite |
| Weight | 0.93Kg |
| WiFi Test | Support 2.4G/5G frequency band, WiFi connection, WiFi list, WiFi information detection, delay detection, test of packet loss rate |
| Working Humidity | 30% ~ 90% |
| Working Temperature | -10°C ~ +55°C |
| Warranty (Years) | 4 |