Touch Screen Camera, Cable Tester & Digital Multi-meter
Model:VSTEST112
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Audio Test | 1 x audio input / 1 x audio output |
| Auto Power Off | Disable / 5~60 minutes |
| Battery | 2 x 7.4V li-ion polymer battery, 2500mAh, 18.5Wh |
| BNC Port | 1 x Video In (HDCVI/TVI/AHD/Composite), 1 x Video Out |
| Calibrated Wavelength | 1625/1550/1480/1310n/1300/850 nm |
| Camera Resolution | HDCVI: Up to 2880x1620 @25fps / AHD: Up to 2560x1440 @ 25fps / TVI: Up to 2560x1440 @ 25fps / Composite: Up to 720x576 @25fps |
| Camera Test | Modify IP camera resolution, IP address and account password, restore IP camera to factory defaults |
| Connector | FC/PC |
| CVI Image Test | Live view, snapshot and recording, zoom |
| Detector Type | InGaAs |
| Dimensions | 235mm x 135mm x 45mm |
| Function Control | OSD menu; PTZ control |
| HDMI Port | 1 x HDMI input, 1 x HDMI output |
| HDMI Test | 1ch HDMI video input (720p and 1080p) / 1ch HDMI video output (1920 ×1080p) |
| IP Camera Resolution | Up to 8.0MP (3840 x 2160) |
| IP Configuration | Static IP / DHCP client / DHCP server |
| IP Image Test | Live view, snapshot and recording, zoom, H.264/H.265 decoding |
| Language | 13 languages |
| Measurement Accuracy | <±3% dB (–10 dBm, +22 °C); <±5% dB (FS, +22 °C) |
| Metering Functions | DC Voltage, AC Voltage, DC Current, AC Current, resistance test, capacitance test, diode voltage drop / continuity test |
| Misc. Port | 1 x RS485, 1 x OPM, 4 x Multimeter |
| Network Cable Test | Test network cable pair length, attenuation and delay deviation |
| Network Port | 2 x 10/100/1000M RJ45 port |
| Network Test | IP address scanning & ping test |
| Operation Method | 13 key control button / Touch screen |
| Power Output | 12VDC 1A / PoE: 48V 0.5 |
| Power Supply for Camera | 12VDC 2A |
| Power Test Range | –70 dBm to +10 dBm |
| Protocol | ONVIF, RTSP |
| Protocol Code Acquisition | Built–in serial port tool; receive and display RS485 protocol code data sent by control device, send hexadecimal codes |
| Resolution | Linear: 0.1%, logarithmic : 0.01 dBm |
| RS485 Control | Communication protocol: More than 30 protocols including Pelco–D/P, Samsung, Panasonic, Lilin, and Yaan |
| Screen | 7.0’’ TFT touch screen, 1920 x 1200 resolution (16:10 aspect ratio) |
| Storage | N/A |
| Updates | Support online and local updates |
| USB Port | 1 x USB type-A, 1 x USB type-B |
| UTC (Up the Coax) | Switch from CVBS mode to CVI/TVI/AHD mode / Switches from one HD format (up to 1080p) to another HD format |
| Video Format | HDCVI / AHD / TVI / Composite (PAL / NTSC auto-detect) |
| Video Signal Generator | PAL; NTSC video test signal / HDCVI; HDTVI; AHD video test signal (720p/1080p) |
| Weight | 0.93kg |
| WiFI | Frequency: 2.4G/5G |
| Wireless | Spectrum test, Wi-fi test, Signal monitoring |
| Working Humidity | 30% ~ 90% |
| Working Temperature | -10°C ~ +55°C |
| Working Time | Approx. 10 hours (2 batteries, can operate on 1 battery) |
| Warranty (Years) | 4 |
| Downloads |
|---|
| VIP Vision VSTEST112 Datasheet (PDF) |