Expandable Video Wall Controller
Model:VSVIDEOWALL
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Bus | PCI-E |
| Card Slots | 10 |
| Control Modes | Local menu / PC-client (SmartPSS, DSS) / Network keyboard |
| Dimensions | 483 x 496 x 178mm / 4U rackmount |
| Functions | Splicing zoom / Merge / Roam / Overlay |
| Input Source | Supports mixed input: IP / HDCVI / Analogue |
| Interface | 2 x RJ45 ports (10/100/1000M) |
| IP HD Matrix Switch | Up to 2048 IP inputs; 160ch/1080p, 320ch/720p, 640ch/D1 |
| Main Processor | Quad-core embedded microprocessor |
| Operating System | Embedded Linux |
| Output Port | DVI-D / HDMI / VGA via below cards |
| Power Consumption | < 600W |
| Power Supply | 200~240VAC / Optional: Redundant power supplies |
| Serial Port | 4 x RS232 ports (1 x DB9, 3 x RJ45) / 1 x RS485 port |
| Splicing | Up to 40 LCD display units |
| System Features | Dual power inputs for redundancy (optional), PCI-E bus rear panel, Smart temperature-controlled fan |
| USB | 2 x USB2.0 / 3 x USB3.0 |
| Video Input | Analogue/IP cameras, DVRs, NVRs, etc. |
| Video Input Cards | 10 (maximum) |
| Video Output Cards | 10 (maximum) |
| Weight | < 25kg |
| Working Environment | 0° ~ +50°C / 10 ~ 90% RH |
| Warranty (Years) | 0 |
| Downloads |
|---|
| VIP Vision VSVIDEOWALL Datasheet (PDF) |